Devlet Bakanı Yazıcı, Halkalı Gümrüğünü Denetledi

Ankara Evden Eve Nakliyat - Ankara Şehirler Arası Nakliyat - Ankara Sigortalı Taşımacılık - Ankara Asansörlü Taşımacılık - Ankara Eşya Depolama - İlden İle Nakliyat Ankara 0 (312) 276 75 93

Devlet Bakanı Yazıcı, Halkalı Gümrüğünü Denetledi

8 Temmuz 2018 Aktepe Evden Eve Nakliyat Ankara Evden Eve Nakliyat Asansörlü Taşımacılık Evden Eve Nakliyat İstanbul Evden Eve Nakliyat Nakliyat Nakliyat Hakkında Herşey Online Nakliyat Evi Özel Eşya Taşıma Taşınma Taşınma Planı 0

 

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrük Müsteşarlığı Halkalı Gümrük Muhafaza Müdürlüğünde teftiş ve analizlerde bulundu.

Bakan Yazıcı, takribî bir saat analizlerde bulunduğu Gümrükte, İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdür Vekili Ahmet Çelik ile TIR sürücülerinin ve nakliyat şirketlerinin meselelerini dinledi.

Yazıcı, TIR sürücülerine, Gümrüğün girişindeki kuyruğun sebebini sordu. TIR sürücüleri de kuyruğun, gümrükteki operasyonlardan değil, park sahasının eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

Bir nakliyat şirketinde çalışan Kenan Sarıkaya da ‘Bizim burada ihracat yapmamız eziyete dönüştü. Saha beceriksiz. Buradaki kuyruk, Ocak ayından beri hiç eksilmedi. Artık bir çözüm istiyoruz’ dedi.

Bakan Yazıcı da kuyruğun birkaç nedeninin bulunduğunu belirterek, şunları kaydoldu:

‘Birincisi; Devlet Demiryolları otopark kaydı yapıyor. Otopark fiyatı alınıyor. Bu evvelden elektronik civarda yapılırken, teknolojik bir mesele olmuş. Şimdi operasyonlar daha yavaş ilerliyor. İkincisi; park sahası beceriksiz. Üçüncüsü; genelde hafta sonu yoğunluk daha fazla. Zira, bu dostlar hafta sonu burada işlerini tamamlayıp, pazartesi günü Avrupa Birliği abonesi ülkelere gümrük açıldığında girmek istiyorlar. Dördüncüsü de biz bundan bir vakit evvel geçici antrepo kumpasına son verdik. Zira, antrepo usulü büyük miktarda firariciliği basitleştiren bir usuldü. Tam bu etkenler birleştiğinde böyle bir kuyruk oluyor.’ Çalışanların, bundan sonra bu TIR girişlerini daha seri hale getireceklerini ve onları bir kere daha uyardığını kaydolan Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:

‘Personel beceriksizliğimiz olabilir. Biz Büyükçekmece tarafında, Hazine’den 350 dönüm bir yer tahsis ettik. Önümüzdeki hafta, orayla alakalı İstanbul Megakent Belediyesinden imar tertip etmesi yetişecek. Çok ileride daha büyük lojistik alanları Eriştirme Bakanlığı, İstanbul Megakent Belediyesi ve alakalı bakanlıklarla beraber oluşturacağız. Şimdilik bu 350 dönümlük araziyi lojistik merkezi haline getireceğiz. Buradaki bu taşıt yoğunluğunu oraya taşıyacağız. Onu da sene sonuna kadar yapmayı tasarlıyoruz. İmar izni çıkar çıkmaz, seri bir biçimde sene sonuna kadar bitireceğiz. Bitirdiğimizde bu cins yerlerde yoğunluk olmayacak. Burası fiziki koşullar bakımından gayri müsait bir yer. Ama şu anda başka bir alternatifimiz yok. Natürel ki bu yığılmayı süratlendirmemiz olası. Gözümüz hep bu yerlerinin üzerinde.’

TIR Sürücüyü Recep Budakoğlu’nun, Kapıkule’de 15-20 km kuyruk oluştuğunu ve bundan davacı olduklarını söylemesi üzerine Yazıcı, bu şikayetleri senelerdir zaman zaman aldıklarını ve sabırla bu meseleleri aşacaklarını belirtti.

Yazıcı, analizlerinin ardından Halkalı Gümrüğünden böldü.

YCL-DÜR-KUM – İSTANBUL

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Aramak İçin Tıkla