Karbonat Taşıdığı Belirtilen Tır’dan 16,5 Ton Kaçak Çay Çıktı

Ankara Evden Eve Nakliyat - Ankara Şehirler Arası Nakliyat - Ankara Sigortalı Taşımacılık - Ankara Asansörlü Taşımacılık - Ankara Eşya Depolama - İlden İle Nakliyat Ankara 0 (312) 276 75 93

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Karbonat Taşıdığı Belirtilen Tır’dan 16,5 Ton Kaçak Çay Çıktı

17 Temmuz 2018 Aktepe Evden Eve Nakliyat Ankara Evden Eve Nakliyat Asansörlü Taşımacılık Evden Eve Nakliyat İstanbul Evden Eve Nakliyat Nakliyat Nakliyat Hakkında Herşey Online Nakliyat Evi Özel Eşya Taşıma Taşınma Taşınma Planı 0
Ankara Online Nakliyat Evi olarak siz müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, ev ve ofis eşyalarınızın bulunduğu yerden istenilen yeni adrese, doğru zamanda taşınması için gerekli prosedürleri planlama, uygulama ve kontrol etme sürecinde sizinle adım adım birlikteyiz.

 

Gümrüklerdeki farklı beyan olaylarından kaynaklanan kaçakçılık olaylarına bir yenisi daha eklendi. Genellikle Uzakdoğu ülkelerinden getirilen ve içinde süs eşyası ya da giyim malzemesi bulunan konteynerlere alışık olan gümrük görevlileri bu defa kaçak çay ile karşılaştı. Romanya’dan yüklenen ve Türkiye’de piyasaya sürülmeye çalışılan 302 bin lira değerinde yaklaşık 16.5 ton kaçak çay ele geçirildi. Olayı derinlemesine araştıran gümrük uzmanları çok daha ilginç bilgilere ulaştı. İthalatçı firmanın geçmişe dönük hesaplarını inceleyen görevliler 7.5 milyon liraya ulaşan gümrük hesaplarını mercek altına aldı.

İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerinin istihbarat bilgilerine dayanan operasyonu kapsamlı bir kaçakçılık olayını ortaya çıkardı. Ö. Nakliyat isimli ithalatçı firma adına yurtdışından “kalsiyum karbonat” ithalatı yapan firmayı takibe alan gümrük ekipleri, iki TIR’ının Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptığını belirledi. TIR’ların farklı beyan yapılarak kaçak yük taşıyabileceklerine ilişkin tahminleri değerlendiren ekipler araçlardan birine farklı beyan cezası uygulandı. Olayın ardından ikinci TIR’ın İstanbul yönüne hareket ettiği öğrenilince takip genişletilerek TIR’ın gideceği adres belirlendi. Takipteki TIR’ın Büyükçekmece Güzelce mevkii’ne geldiği ve burada ikinci bir TIR’a yükünü aktardığı belirlenince operasyon başlatıldı.

Çalışmanın sonunda Güzelce’de TIR’lardaki yükün karşılıklı olarak değiştirilmesi olayının neden yapıldığı da ortaya çıktı. Buna göre gümrükten farklı beyanla kaçak çay geçiren TIR’ın getirdiği yük, Güzelce’de bekleyen ve kalsiyum karbonat yüklü TIR’a nakledildi. Kalsiyum karbonat yükü ise diğer TIR’a yüklenerek gümrüğe gönderildi. Bu sayede yasal yük taşıyan TIR, herhangi bir olumsuzluk ve eksik belge olmadan yoluna devam etti. Gümrük görevlilerinin dikkatini çekmemesi için Güzelce’de aktarma yapılan TIR’daki gümrük halatı kesilip ya da açılarak işlemin ardından yeniden kapatıldı.

Romanya’dan geldiği belirlenen TIR’da yapılan aramada 770 koli halinde 16 ton 316 kilogram kaçak çay olduğu belirlendi. Gümrük görevlilerinin yaptığı incelemelerde çay kolileri üzerinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının gıda kodeksine uygunluk ibaresi bulunması üzerine ilgili birimlere bilgi verilerek ürünlerin sahte ambalaj içinde bulunduğu belirlendi. Piyasa araştırması yapan gümrük ekiplerinin tespitlerine göre ele geçirilen kaçak çayın değerinin 302 bin lira olduğu belirtildi.

– FİRMANIN 7.5 MİLYON LİRALIK İTHALATI MERCEK ALTINDA –

Firmanın 2009 yılı başından itibaren hesaplarını kontrol eden gümrük muhafaza ekipleri geçmişe dönük 11 ayrı ithalat kalemini inceledi. Gümrük uzmanları yaklaşık 7.5 Milyon Lira’yı bulan işlemlerde aynı usulsüzlüklerin yapılmış olabileceğini belirleyerek incelemeye aldı. Olayla ilgili araçların sürücüleri ve firma yetkililerinin de aralarında bulunduğu S. S., H. Y., Ü. K., N. K., B. A. Büyükçekmece Adliyesi’ne sevk edildi. Olayla bağlantılı olabilecek diğer kişi ve ithalat işlemlerinin araştırıldığı belirtilerek İstanbul içi ve dışında araştırmanın devam ettiği ifade edildi.

(CİHAN)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button