Nakliyat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ankara Evden Eve Nakliyat - Ankara Şehirler Arası Nakliyat - Ankara Sigortalı Taşımacılık - Ankara Asansörlü Taşımacılık - Ankara Eşya Depolama - İlden İle Nakliyat Ankara 0 (312) 276 75 93

Nakliyat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

31 Mart 2018 Nakliyat Nakliyat Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nakliyat Hakkında Herşey Taşınma Taşınma Planı 0

 

NAKLİYAT EMTEA SİGORTASI NEDİR?

Değerli Müşterilerimiz;

Hepimiz nakliyat firmaları ile çalışırken taşınan yükün varacağı adrese (noktaya) zamanında ve uygun koşullarda ulaştırılmasını isteriz.

Online Nakliyat Evi’de bu sebepten ötürü sizler için burada.

Online Nakliyat Evi bu sorumluluğu yerine getirirken, meydana gelebilecek olumsuz durumları düşünerek sizlere yarar sağlamak adına Ankara’da bir şubesini hazır halde bulundurmaktadır.

Bizler Online Nakliyat Evi olarak Nakliyat Emtea Sigortası ile herhangi taşınan bir yükünüzün nakil vasıtalarıyla ki buda: deniz yolu, hava yolu, karayolu ve demiryolu ulaşımları sayesinde bir yerden başka bir yere taşınması esnasında uğrayabileceği hasar ve kayıpları sıfıra indirerek güvence altına alıyoruz.

Online Nakliyat Evi İle çalışın, beklenmedik hasar ve kayıpların yükünü bize bırakın.

HASARSIZ TAŞIMA NASIL YAPILIR? KOLAY YOLLARI NELERDİR?

 

Evinizi, ofisinizi, şirketinizi vb. taşımalarınız da yapmanız gereken adım adım ilerlemektir.

 

Bu adımlara uyarak hasarsız ve kayıpsız şekilde taşınan yükün varacağı adrese zamanında ve tek parça halinde ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle nakliye esnasındaki zararlar sıfıra indirilmiştir.

 

Önceleri ev taşıma işini çevremizde bulunan eş, dost, akraba yardımı ile yaparken günümüzde bu taşıma işini nakliyat firmaları yapmaktadır. Bizler Online Nakliyat Evi olarak profesyonel taşıma sistemleri ile bu sorunları bertaraf etmek adına Ankara’daki şubemizde hazır halde beklemekteyiz.

 

Değerli müşterilerimiz; taşıma esnasında yapmanız gereken adımları hep birlikte tek tek inceleyelim ki hasarsız ve kayıpsız nakliyenizi gerçekleştirebilelim. Bunlar;

 

 • Öncelikle nakliye firmasına taşıyacağınız evin durumu hakkında bilgi verin ve fiyat talep edin.
 • Nakliye firması ile antlaşma imzalamadan evvel eşyalarınızın sigorta yapılacağından emin olun. Aksi halde hasar gören eşyalardan nakliye firmasını sorumlu değildir.
 • Taşınmadan birkaç ay önce eşya listesi hazırlayın. Böylece daha planlı hareket edebilirsiniz. Eşya listesinin sözleşmeye dahil edin aksi taktirde kaybolan eşyalarınızdan nakliye firması sorumlu değildir.
 • Kırılacak eşyaların paketlenmesi için ambalaj satan dükkanlardan koli ( 📦 ) temin edin.
 • Kırılacak eşyaları çok iyi paketleyip üzerine “KIRILACAK MALZEME” veya “HASSAS MALZEME” gibi belirleyici yazılar yazın. Böylece araçta istifleme yapan çalışan daha dikkatli olacaktır. Aksi taktirde kırılan eşyalarınızdan nakliye şirketi sorumlu değildir.
 • Eşyalarını düzenli paketlenmesi sayım esnasında kolaylık sağlayacaktır. Evinize taşındığınızda kaybolan eşyaları erken fark edip hak talep edebilirsiniz.
 • Beyaz eşya ve mobilyaların paketlenmesini nakliye firmasına bırakın.
 • Eşya taşıma işlemi bittiğinde önceden hazırladığınız ve sözleşmeye dahil ettiğiniz eşya listesini evdeki eşyalar ile karşılaştırın. Böylece kaybolan mallarınız için hak talep edebilirsiniz. Eğer sözleşmeye dahil etmediğiniz bir eşyanız var ise bundan nakliye firması sorumlu değildir.

 

Online Nakliyat Evi olarak bizler müşteri ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla taşınan malların zamanında adresi ulaştırarak sizlere yarar sağlamaktayız.

 

Hasarsız taşınmanın kolay yolları;

 

Değerli müşterilerimiz; hepimiz taşınma sürecinde evhamlı davranırız. Günler öncesinden bizlere bir telaş sarar, gözümüze uyku girmez. Önce eşyayı nasıl düzenleyip, paketleyip taşıyacağımızı düşünürüz. Online Nakliyat Evi olarak doğru planlama ve hazırlanma ile sizin üzerinizdeki stresi azaltmak ve gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil, kolay hale getirebilmek adına sizlere olanaklar sağlamak adına buradayız.

 

Peki taşımanızı daha kolay hale nasıl getirebilirsiniz?

 

 1. Taşınmadan 1-2 hafta önce yapmanız gerekenler

 

 • Eşyalarınıza objektif olarak değerlendirin. Hangilerini götürmeli, bırakmadı veya atmalısınız karar verin. Şunu unutmayın ki fazla eşyanın daha fazla taşınma maliyeti yaratacağını aklınızın bir köşesine not edin. Eğer satış değeri olan eşyalarınız var ise, bu eşyalar için ilan vererek elinizden çıkartabilirsiniz.
 • Paketleme işini kendiniz yapacak iseniz; porselen yemek takımı, spesifik mutfak aletleri vb. gibi nadiren kullandığınız eşyalar öncelikli olmak üzere, kolileri hazırlamaya başlayın. Kolileri hazırladıkça üzerine içeriğini ve hangi odaya ait olduğunu yazmayı unutmayın ve kolilerin taşınamayacak kadar ağır olmamasına özen gösterin.
 • Yerleşeceğimiz yeni eviniz için bir yerleşim planı hazırlamaya başlayın. Önceden yapılan planlama, eşyalar geldiği anda karar verilmiş olduğundan stresinizi ortadan kaldırır.
 • Doğalgaz, elektrik, su, telefon, kablo TV, internet bağlantısı gibi aboneliklerinizi iptal ettirmek için gerekli başvuruları yapın. Yeni abonelikleri için taşınmadan bir gün önce kullanıma hazır olacak şekilde başvurun. Böylece taşınma günü her şey kullanıma hazır olmuş olur. Beyaz eşya ve mobilya gibi eşyalarınızın demonte edilmesi, taşınmaya hazır hale gelmeleri ve yeni evde tekrar kullanmaya hazır hale gelmeleri için ilgili yetkili servislerden randevu alın.
 • Yeni evinizin temizlenmesi için gerekli kişilerle temasa geçin. Kendiniz temizleyecek olsanız bile , mümkün olduğu kadar taşınma gününe yakın bir tarih seçin. Ev, bu süre zarfında muhtemelen boş olacağı için temizliğin titizlikle yapılmasına, kuytu yerlerin ve eskiden mobilyaların durduğu yerlerin iyice temizlenmesine dikkat edin.
 • Çocuklarınız var ise okul nakilleri için gerekli görüşmeleri yapın.
 • Bankada bir kiralık kasanız var ise yeni taşınacağınız yerde bir şubeye transferi için bankanızla görüşün.
 • Eğer başka bir şehre taşınıyor iseniz birkaç günlük ihtiyaçlarınız için bir bavul hazırlayın.
 • Nakliyecilerin kolaylıkla fark edebilmeleri için son yüklenecek ve ilk açılacak kolilerinizi ayrı bir yere koyun.
 • Mevcut tüm faturalarınızı ödeyin ve abonelikleri eğer sizin üzerinize ise iptal ettirin. Transfer edilebilecek olanlar için yeni adresinizi bildirmeyi kesinlikle unutmayın.
 • Nakliye firması yetkilileri evinize geldiğinde tüm detayları ve evrakları tekrar gözden geçirin. Eşyaların taşınması sırasında taşıyıcıları yönlendirin.
 • Nakliye taşıtları yeni evinize varmadan önce orada olmaya özen gösterin.
 • Eşyalarınızı koymak istediğiniz yerleri tekrar değerlendirin.
 • Nakliye firması tarafından montajı ve bağlantısı yapılacak eşyalarınız durumunu kontrol edin. Aksi durumlarda gerekli hatırlatma ve uyarıları yapın.
 • Bir kişinin eşyalar boşaldıkça eşya listesini kontrol etmesi faydalı olacaktır. Başka bir kişi de taşıyıcı elemanlarını eşyaları koymaları gereken yerler için yönlendirebilir. Tüm eşya ve koliler taşındıktan sonra, ilk birkaç gün ihtiyacınız olacak eşyaların bulunduğu kolileri öncelikle açmaya başlayın ki bu sizin yararınıza olacaktır.

 

 1. Taşınmadan 1-2 gün önce

 

 • Taşınma sürecinden 1-2 gün önce buzdolabınızı varsa derin dondurucunuzu boşaltın ve defrost işlemine (buzların çözülmesi-erimesi/temizlenmesi) başlayın. Temizleyin ve havalanmalarını sağlayın.
 • Evde kasanız var ise içindekileri boşaltın. Önemli evraklarınızı, mücevher (altın, gümüş vb.) değerli eşyalarınızın güvenli bir yere ya da banka hesabınıza yatırın.
 • Eğer Şehirlerarası taşınıyor iseniz gideceğiniz evin tarifini mutlaka doğru verdiğinizden emin olun. Ayrıca cep telefonunuzu vermeyi unutmayın. Bir de size ulaşamadığı durumlar için alternatif bir kişinin telefon numarasını da vermeyi unutmayın.
 • Taşınma süresi esnasında gelen kargoyu mektupları size yönlendirebilmeleri adına apartman/site görevlileri veya yöneticilerine yeni adresinizi bildirin.

 

 

NE TÜR ARAÇLARLA TAŞIMA (NAKLİYAT) YAPILIR?

 

Nakliyat ne demek?

 

Zaman içinde insanların yer değiştirme ihtiyacı olmasından ötürü, eşyalarını da beraberinde götürme isteği nakli ihtiyaçlarını doğurmuştur. Bu sebepten ötürü nakliyat firmaları bu olanakları sağlamak adına geçmişten günümüze devam etmektedir.

 

Paket araçları her gün daha modern hale getirilerek, eşyaların güvenli bir şekilde taşınması için gerekli tedbirler almaktadır.

 

Nakliyat araçları, taşıdığı hacme göre değişik özellikler göstermektedir. Uzunluğu ortalama 2,5 metre olan araçlar 1 + 1 ev taşınmasında ya da ofis taşıma da kullanılabilmektedir. Ortalama 30 metreküp eşya alan kamyonlar 90 metre² ve genellikle 2 + 2 evlerin taşıması için ideal olmaktadır. 10 teker olarak isimlendirilen araçlar ise 65 metreküpe kadar eşya taşıyabilmektedir.

 

Nakliyat araçlarının arkası kasalı kamyonlardan biraz daha farklıdır. Profesyonel ve gelişmeleri yakalayan firmalar, evden eve nakliye araçlarının iç dizaynı eşyalarını çarpma gibi etmenlere karşı korunmasını sağlamaktadır. Nakliyat araçları, boyutları ile de farklılıklar göstermektedir. Metrelerce uzunluktaki nakliye araçları olabildiği gibi birkaç parça eşya taşımaya uygun boyutta araçlarda bulunmaktadır.

 

Online Nakliyat Evi olarak bizler sizden aldığımız bilgiler doğrultusunda bir planlama yaparak; bu planlama içinde eşyalarınızı taşıyabilecek aracın seçilmesi de yer almaktadır. Profesyonel bir şekilde sizden aldığımız bilgileri taşıma planına aktararak taşınacağınız evde gözlem yoluyla tek tek listelenmiş eşyalarınızın ortalama kütlesi üzerinden taşımanıza en uygun araç seçilmektedir.

 

Nakliyat taşımacılığında, taşınan eşyanın büyüklüğüne göre beş tane araç bulunmaktadır. Bunlar;

 

 1. Uzunluğu 2,5 metre, genişliği 2,5 metre, hacimi ise 10 metre³ araçlardır.

 

Eğer sadece bir oda eşya taşıyacak veya birkaç parça eşya taşımayı düşünüyor iseniz bu kamyonet tam ihtiyacınıza göre yeterli olacaktır.

 

 1. Uzunluğu 2,5 metre, genişliği 3,5 metre, hacmi ise 19 metre³ olan araçlardır.

 

Genellikle 1 + 1 ev eşyaları için ideal bir araçtır.

 

 1. Uzunluğu 2,5 metre, genişliği 5,5 metre, hacmi ise 30,5 metre³ olan araçlardır.

 

Genellikle 2 + 1 ya da 3 + 1 evler bu kamyonlara rahat sığabilmektedir.

 

 1. Uzunluğu 3 metre, genişliği 6,5 metre, hacmi ise 41,5 metre³ olan araçlardır.

 

Genellikle 3 + 1 ev eşyasız olabilmektedir. 4 + 1 ev eşyası alma ihtimali de yarı yarıyadır burada dikkat etmeniz gereken detay evin 160 metre² den daha fazla olması durumunda ihtimal daha da azalır. Evde kullanılan odaların niteliği de evin içindeki eşya miktarları kamyona eşyanın sığıp sığamayacağını da doğrudan etkiler.

 

 1. Uzunluğu 3,5 metre, genişliği 8 metre, hacmi ise 59,5 metre³ olan araçlardır.

 

Bu kamyon evden eve nakliyat sektöründe kullanan en büyük kamyon dur. On teker olarak isimlendirilir. Daha çok eşya alması için bu kamyonlar hem üstten hem de arkadan biraz daha uzatılır ve 65 metre³’e kadar çıkarılır. Eğer eşyanızın hacmi 65 metre³ veya daha fazla ise sizin evinize taşımak için iki adet nakliyat kamyona ihtiyaç var demektir.

 

UZUN  MESAFE TAŞIMACILIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

 

Değerli müşterilerimiz; hepimiz değer verdiğimiz eşyalarımızı güvenli taşımak isteriz. Ama çoğu firma bizim eşyalarımıza vermiş olduğumuz değeri vermez ve eşyalarını zarar görebilir. İşte bu gibi durumlarda Online Nakliyat Evi olarak uzun mesafelerde bile kolayca, hasarsız bir şekilde taşımanıza yardımcı olmak, sizlere hizmet etmek adına buradayız.

 

Uzun mesafe taşımacılığında yapmanız gereken önemli adımlar bulunmaktadır. Bunlar;

 

 1. Taşınma planı

 

Taşınmaya hazırlanmanın ilk adımı planlamayla başlamaktadır. Taşınma sürecine girmeden en az dört hafta önceden hazırlık yapılmalı ve nakliyat bitene kadar tüm aşamalar belirlenmelidir. Yeni ev ne zaman tutulacak, nakliyat firması ne zaman kararlaştırılırcak gibi önemli aşamaların ne zaman yapılacağı belirlenmelidir. Taşınır planı sizi olası gecikmeler ve ertelemelerden doğacak aksilik ve maliyetlerden kurtaracaktır.

 

 1. Eşya listesi hazırlama

 

Taşınma işlemi gerçekleştirilmeden önce hangi eşyalarınızı yeni evinize götüreceğinizi kararlaştırın. Kolilere konulacak eşyalar dışında diğer tüm eşyalarınız için eşya listeleri oluşturun. Hazırladığınız kolileri numaralandırılan ve eşya listesine ekleyin. Taşınma bittikten sonra eşyalarınızı kolayca gözden geçirip eksik olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Hazırladığımız eşya listesini firma ile yaptığı sözleşmeye ekleyerek olası eksik eşyalarınızı nakliye firmasından istemeniz ve ispatlamanız kolaylaşacaktır.

 

 1. Nakliyat sigortası

 

Nakliyat firmalarının sigortalı nakliyat dedikleri sigorta Tam Ziya sigortasıdır. Bu sigortasının kapsamı kaza sonucu tüm Eşyalarınızın araç ile beraber ziyanını kapsamaktadır. Kırık ve çizikler sigorta kapsamında değildir.  Bu sayede uzun mesafeli taşımacılıklarda oluşabilecek kötü hava koşullarının sonucunda trafik kazası, sel, heyelan, çığ vb. doğal faktörlerden kaynaklı zararlar sigorta kapsamına dahil edilerek sizlerin ziyanını karşılamaktadır.

 

 1. Eşyaların paketlenmesi

 

Eşyaların paketlenmesinde göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalardan biri paketlemesini sizin yaptığınız eşyaların paketleme hatası Sonucu hasar alması halinde firma sorumluluk kabul etmeyecektir. Bu nedenle ufak tefek eşyaları kendiniz paketleyebilirsiniz  ancak beyaz eşya ve mobilyaların paketlenmesini firmanın yapmasını talep ediniz.

 

Paketleme sırasında dikkat edilmesi gerekenler;

 

 • Paketlemeye kendinize daha taşıma şirketi bile yapsa paketleme yaparken mutlaka kırılabilecek ayna, kristal ya da Canbazlı gibi eşyaları baloncuklu naylona sardıktan sonra kutulayın.
 • İçinde kırılabilecek eşya olan her kutunun üzerine kırmızı etiketle “DİKKAT KIRILABİLECEK EYŞA” yazısını yapıştırmanızı tavsiye ederim.
 • Cam bardakları ve porselen tabakları daha sert kutulara koyun. Tabakları kutulara kenarları yukarı gelecek şekilde yerleştirin, kesinlikle üst üste koymayın.
 • Eğer paketlemeye kendiniz yapacak iseniz önceden paketleme malzemelerini temin etmelisiniz. Bolca irili ufaklı kutu toplamalısınız. Küçük eşyalar için şeffaf poşetler isabetli olur, böylece açmadan hangi poşette ne olduğunu görebilirsiniz.
 • Takım elbise, abiye elbise gibi buluşmaması gereken kıyafetler için içinde askılık olan kutulardan almalısınız.
 • Kolilerin üzerine içindekileri yazmak için kalın keçeli kalem ve kağıt bulundurmalısınız. Bu kağıtları koli bandıyla kutuların üzerine yapıştırmalısınız.
 • Kırılabilecek eşyaların bulunduğu kutularda oluşabilecek boşlukları doldurmak için eski gazete bulundurmalısınız. Bu boşluklar doldurmazsanız taşınma esnasında kutunun içindeki eşyalar hareket ederek kırılabilir.
 • Elbiselerinizi naylon poşetlerin içine koyarak kurtulayım. Bu onları tozlanmaya ya da neme karşı korur.

 

Bu adımları dikkatle uygularsanız, ister kısa mesafe olsun;  ister uzun mesafe olsun hiçbir şekilde eşyalarınız da hasar veya zarar olmayacaktır.

 

Online Nakliyat Evi olarak uzun mesafeler de bile hasarınızı sıfıra indirmek adına sizler için Ankara’daki şubemizde hazır halde beklemekteyiz.

 

 

 

KARA, DENİZ, HAVA, DEMİR YOLLARI İLE NAKLİYAT NASIL OLUR?

 

 1. Kara yolu taşımacılığı

 

Gönderici ile taşıyıcı arasında yapılan sözleşme ve uluslararası karayolu ile eşya taşımacılığı usul ve esasları çerçevesinde, belirli bir bedel karşılığında malların “kapıdan kapıya“ şeklinde ifade edilen aktarmasız teslimini sağlayan, diğer taşıma sistemlerini de destekleyen taşıma türüdür.

 

Günümüzde rekabetin en yoğun yaşandığı, yaygın kullanılan taşıma türlerinden biri karayolu taşımacılığıdır.

 

Peki insanlar neden karayolu taşımacılığını daha çok tercih etmektedir?

 

 • Tüm üretim ve tüketim merkezlerini birbirine bağlama da, yani kapıdan kapıya taşımacılıkta en elverişli yollardan biridir.
 • Uygun coğrafi koşullar altında ulaşımı neredeyse sınırsızdır.
 • Terminal gereksinimi genellikle azdır.
 • Hızlı servis olanağı sağlamaktadır.
 • 7 gün 24 saat yükleme-boşaltma-sefer yapılabilmektedir.
 • Araç planlama ve bulmak kolaydır, sık sefer yapılabilir.
 • Hasar riski maliyeti göreceli olarak düşüktür.
 • Kısa mesafede daha verimli ve ekonomiktir.
 • Taşıma aracının büyük ölçüde göndericinin/taşıyıcının kontrolündedir.
 • Taşıma hızını isteğe bağlı artırma ve azaltma olanağı vardır.
 • Çıkış ve varış zamanları kolay ayarlanabilmektedir.

 

 1. Deniz yolu taşımacılığı

 

Uluslararası alanda en yaygın kullanılmakta olan taşıma tipleri arasında en düşük maliyetli taşımacılıktır.

 

Hava yoluna göre 22, karayoluna göre 7, demir yoluna göre 3,5 kat daha ucuz olmasından dolayı dünyada en çok tercih edilmekte olan ulaşım şeklinden biridir.

 

Peki insanlar neden deniz yolu taşımacılığını tercih etmektedir?

 

 • En düşük maliyetli taşıma yöntemidir.
 • Çıkış-varış limanları arasında herhangi bir transit geçiş ve gümrük işlemi yoktur.
 • Diğer yöntemlere göre daha az yatırım gerektirir.

 

Peki insanlar neden deniz yolu taşımacılığını tercih etmemektedir?

 

 • Taşıma süreleri çok uzundur.
 • Mal hasar riski diğerlerine nazaran yüksektir.
 • Taşıma zamanı ve mal güvenliği açısından hava şartlarından yüksek düzeyde etkilenir.
 • Kalkış-varış zamanı açısından esneklik çok düşüktür.
 • Kapıdan kapıya teslim nerede diğer taşıma türleri ile desteklenmesi gerektiğinden maliyeti artabilmektedir.

 

 1. Hava yolu taşımacılığı

 

En hızlı taşıma yöntemidir. Bu nedenle faaliyetleri bağlamakta hız faktörünün önemli olduğu zincirledi, acil teslim edilmesi gereken ürünlerde ve ağırlığı az, değeri yüksek ürünlerde daha çok kullanılır.

 

Hız açısından üstün olmasına karşın maliyetleri oldukça yüksektir.

 

Peki insanlar neden hava yolu taşımacılığını tercih etmektedir?

 • Taşıma süresi kısadır.
 • Taşıma esnasında ürün güvenliği yüksek düzeydedir.
 • Taşıyıcı seçeneklerinin giderek artması esnek planlama yapabilme olanağı sağlar.
 • Sistemin hızlı olması nedeni ile gümrük/taşıma prosedürleri kolaylaşır.
 • Hassas kargolar hasarsız şekilde taşınabilir.
 • Diğer yollarla ulaşılamayan alanlara erişim sağlayabilir.

 

Peki insanlar neden hava yolu taşımacılığını tercih etmemektedir?

 

 • Taşıma maliyetleri yüksektir.
 • Yüksek hacimdeki taşımalar da erken rezervasyon yaptırılması ya da özel araçlar gerekir. Bu araçlar her zaman bulunamayan bilir ve her havalimanına inemeyebilir.
 • Hava koşullarından etkilenme oranı yüksektir.
 • Kısa mesafeler için uygun değildir.
 1. Demir yolu taşımacılığı

 Demir yolu taşımacılığı düşük değerle, ağır ve hacimli yükleri için yüksek maliyetleri katlanılmadan yapılabilecek bir taşıma türüdür.

 

Özellikle uzun mesafeli kara taşımacılığında çok büyük maliyet avantajları sağlamaktadır.

 

Peki insanlar neden demir yolu taşımacılığını tercih etmektedir?

 

 • Genellikle fiyat sabittir, planlama avantajı sağlar.
 • Diğer taşıma türlerine kıyasla güvenliği daha yüksektir.
 • Hava koşullarından ve trafik kısıtlamalarından daha az etkilenir.

 

Peki insanlar neden demir yolu taşımacılığını tercih etmemektedir?

 

 • Hızlı taşıma için yaygın ve kaliteli demiryolu alt yapısına ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Demir yolu ağının ulaşamadığı noktalar doğan yüksek iç taşıma maliyetleri oluşur.
 • Taşımayı hızlandırmak/yavaşlatmak olanağı yoktur.
 • Demir yolu alt yapısı olmayan/yeterli olmayan yerlere ulaşamaz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Aramak İçin Tıkla